7 pomysłów na subtelne oświetlenie w Twoim ogrodzie
Za spotkaniami „pod chmurką” tęsknimy całą jesień oraz zimę. Nie ma nic przyjemniejszego niż wieczorne wino w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Blask gwiazd to jednak trochę za mało, by nie pomylić kieliszków, a w ogrodach praktyczna rola oświetlenia stawiana jest na równi z tą dekoracyjną. Jeśli zapoznałeś się już z ofertą największych sieciówek, lecz nie znalazłeś tam nic dla siebie, chętnie opowiemy Ci o naszych patentach na subtelne oświetlenie ogrodu.
Oświetlenie do ogrodu — na czym polega jego specyfika?
Instalacje oświetleniowe stworzone z myślą o zewnętrznej części posesji to zupełnie odrębna kategoria produktowa. Muszą spełniać inne wymagania, niż lampy projektowane do salonu, sypialni czy jadalni, czeka je też zdecydowanie więcej wyzwań. Biada temu, kto nie zwróci uwagi na oznaczenie i niechcący kupi model „domowy”.
Oświetlenie zewnętrzne obowiązkowo musi się charakteryzować odpornością na zróżnicowane warunki atmosferyczne, takie jak opady czy skrajne temperatury. To w końcu nieruchome elementy, których nie schowamy do garażu w razie ulewy. Nie może im zagrażać pył ani piach, a ich powierzchnia powinna ułatwiać czyszczenie. Warto zainwestować w trwały, wytrzymały model, gdzie ewentualne uderzenia nie pozostawią większych rys ani uszkodzeń.
LED-owe lampy ogrodowe — w końcu dorastamy do LED-ów
Wybór oświetlenia LED zamiast tradycyjnych świetlówek dla coraz większej liczby Polaków staje się oczywistością. Chociaż nieco droższe, LED-y są także dużo trwalsze oraz energooszczędne, dzięki czemu początkowa inwestycja szybko się zwraca. Wybierając oświetlenie zewnętrzne, często decydujemy się na instalacje osadzone w ścianach lub w gruncie, a w tych stosunkowo trudno wymienić świetlówkę. Jednakże stawiając na żarówki LED, prędzej przeprowadzisz kolejny remont, niż będziesz musiał cokolwiek wymieniać.
Kuliste lampy zewnętrzne Light Prestige — sprzedażowy hit ostatnich miesięcy
Jednym z hitów ostatniego sezonu okazały się okrągłe lampy marki Light Prestige. Ich niezwykły, kulisty kształt podbił serca tysięcy Polaków, dając im możliwość jednoczesnego oświetlenia i przyozdobienia swoich ogrodów. Biały, matowy dyfuzor z akrylu skrywa żarówkę, zapewniając jej ochronę przed wodą oraz pyłem. Dość jednak o technicznych detalach — stojące, kuliste lampy od Light Prestige możesz ustawić w dowolnym miejscu, a ponieważ w ofercie dostępne są modele w różnych rozmiarach, z łatwością skomponujesz z nich większą, rozbudowaną instalację. Oprócz lamp kulistych producent stworzył wariant półokrągły. Ta magiczna, świecąca rzeźba nawet najzwyklejszy trawnik błyskawicznie zmieni w rajski, zaczarowany ogród.
Lampy typu „oczka”, które poprowadzą Cię do domu
Odkąd w polskich sklepach pojawiło się zewnętrzne oświetlenie typu „oczka”, jego popularność nie maleje. Te wpuszczane w ścianę, niewielkie lampy to wyjątkowo eleganckie i estetyczne, a przy tym niespotykanie praktyczne rozwiązanie — „oczka” doskonale podświetlają prowadzącą wzdłuż domu drogę oraz zaznaczają kontury budynku. Jeśli często zdarza Ci się wracać do domu po zmroku, takie podświetlenie jest na wagę złota. Możesz wybrać „oczka” punktowe bądź rozpraszające światło na boki. Ich blask, chociaż niezbyt ostry, skuteczne rozprasza mrok.
Zewnętrzne kinkiety — dodaj blasku swojemu ogrodowi
Dobrą alternatywą dla oczek są kinkiety. O ile pierwsze montuje się nisko, raptem kilkadziesiąt centymetrów nad gruntem, to kinkiety świecą ponad naszymi głowami. Inne miejsce montażu jest oczywiście równoznaczne z nieco innym zastosowaniem — zadaniem kinkietów jest nie tylko wskazanie drogi, lecz również oświetlenie powierzchni na szerszą skalę. Umieszcza się je zatem na gankach, balkonach, tarasach i w altanach.
Skąd ten blask, czyli lampy imitujące kamienie
Jesteś estetycznym minimalistą, który stawia na naturę i woli unikać industrialnych detali? Specjalnie z myślą o Tobie renomowana, szwedzka marka Markslojd wypuściła na rynek lampy imitujące kamień. Do ich produkcji wykorzystuje się szare i czarne tworzywo sztuczne oraz żywicę — wszystko po to, by w ciągu dnia nie dało się ich odróżnić od prawdziwych skał. Oświetlenie to posiada opcję ściemniana, dając Ci możliwość dopasowania natężenia światła do własnych preferencji.
Zewnętrzne żyrandole — stylistyczna wycieczka przez wszystkie epoki
W zadaszonych częściach ogrodu — na przykład na tarasie bądź na ganku — warto pokusić się o oświetlenie wiszące. Zewnętrzne żyrandole często stylizowane są na lampy z rozmaitych epok. Znajdziesz więc industrialne, loftowe modele, bogato zdobione, nawiązujące do renesansowej estetyki czy też zabarwione barokowym przepychem. Swoich faworytów z łatwością odnajdą również kochający prostotę oraz geometryczne kształty minimaliści. W ofercie nie brakuje też nowoczesnych, eleganckich modeli, które staną się prawdziwą ozdobą współczesnego budownictwa.
Plafon — mniejszy brat żyrandola
Szukasz sposobu na oświetlenie tarasu, jednak zwisający nad głową żyrandol nie wpisuje się w Twój styl? Pora zaprzyjaźnić się z plafonami! Te płaskie, montowane bezpośrednio do sufitu lampy pozostają praktycznie niewidoczne, póki ich nie zapalisz. Odstają od sufitu jedynie na minimalną odległość, a szeroka gama kolorystyczna gwarantuje możliwość dopasowania modelu idealnie zlewającego się z kolorem tarasu.
Świat oświetlenia ogrodowego to prawdziwa dżungla. Łatwo w niej zginąć lub pójść na łatwiznę, stawiając na oklepane rozwiązania. Mamy jednak nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł zainspiruje Cię do stylistycznych eksperymentów, których efektem będzie najpiękniej rozświetlony ogród w okolicy