Bo barwa światła ma znaczenie - jak dobrać żarówki
Coraz krótsze dni, zachmurzone niebo i często padający deszcz czy śnieg sprawiają, że walka z zimową chandrą nie jest taka łatwa. Jak pokazują statystyki, średnia liczba dni pochmurnych w Polsce wynosi od 120 do 160 w roku. Kiedyś jedynym, co mogliśmy zrobić w tej kwestii, było po prostu przeczekać do wiosny. Dzisiaj sprawa ma się na szczęście zupełnie inaczej.
Niektórzy zdecydują się skorzystać z kuszących ofert biur podróży, aby w cieple tropików zapomnieć choć na chwilę o aktualnej sytuacji pogodowej w kraju. Jest to jakiś sposób, ale trzeba przyznać, że jego skuteczność jest raczej krótkoterminowa. Dlatego też proponujemy rozwiązanie korzystniejsze zarówno pod względem ekonomicznym, jak i czasowym – nowoczesne oprawy oświetleniowe.
Producenci oświetlenia – nie tylko zagraniczni, ale i krajowi – dysponują obecnie bogatą ofertą opraw w różnych stylach – od designerskich i awangardowych przez klasyczne i tradycyjne aż po industrialne czy rustykalne. Tak duży wybór dostępnych na rynku lamp może i przyprawi niektórych o zawrót głowy, ale z pewnością ułatwi wielu osobom znalezienie modeli dostosowanych do ich gustu i potrzeb, które będą równie funkcjonalne, co stylowe. Odpowiednio dobrane oświetlenie stanie się naszym sprzymierzeńcem w długie zimowe wieczory.
Barwa światła ma znaczenie
Kiedy okazuje się, że ilość światła naturalnego wpadającego do naszego mieszkania zostaje drastycznie zmniejszona przez panujące warunki atmosferyczne, nie mamy innego wyboru, jak skorzystać z dobrodziejstw techniki i włączyć oświetlenie sztuczne. Spośród dostępnych źródeł światła najlepiej naszym zdaniem wybrać żarówki emitujące miękkie, ciepłe światło, w którym dobrze widać barwy, ponieważ to one najwierniej naśladują światło słoneczne.
Wygląd lamp ma duże znaczenie, ale w tym przypadku ważniejsza jest barwa emitowanego przez nie światła. Szczególnie w drugiej połowie roku uświadamiamy sobie, jak bardzo wpływa ono na nasz nastrój. Dobrze oświetlone wnętrze stanie się dużo bardziej atrakcyjne zarówno dla mieszkańców, jak i gości. Jeśli w danym pomieszczeniu zastosujemy oprawy oświetleniowe z ciepłą barwą światła, z łatwością uzyskamy dzięki temu wrażenie komfortu i przytulności. Taki efekt jest szczególnie pożądany we wszelkiego typu salonach i pokojach dziennych. Z kolei jasne światło o chłodnej barwie charakteryzuje się głównie tym, że ma swego rodzaju właściwości pobudzające. Warto je więc stosować we wnętrzach, w których przyda nam się zastrzyk energii potrzebnej do pracy. Oprawy z taką barwą światła sprawdzą się np. w kuchni, gdzie oświetlenie przestrzeni roboczych jest niezwykle ważne.
Podczas wyboru oświetlenia warto pamiętać, że na jego temperaturę barwową możemy reagować emocjonalnie. Każdy z nas chce, aby zarówno domownicy, jak i goście chętnie przebywali w naszym domu. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, jakie światło zastosować w danym pomieszczeniu, wystarczy zastanowić się, jak chcielibyśmy, żeby czuli się ludzie spędzający w nim najwięcej czasu. To proste rozwiązanie sprawi, że już nigdy nie będziemy musieli martwić się o atmosferę panującą w naszym mieszkaniu.