Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?
Początki stylu francuskiego sięgają XVII wieku, kiedy u władzy znajdował się król Ludwik XIV. Władca posiadał nie tylko talent militarny, ale także artystyczny. Bardzo dużą uwagę zwracał na to, jak wygląda jego otoczenie. To właśnie za jego panowania rozpowszechniła się moda na szykowne tapicerowane meble oraz na pomieszczenia utrzymane w jasnej kolorystyce. Styl francuski posiada wiele rozmaitych odsłon. Niektóre stoją blisko klasyki, a inne romansują z nowoczesnością. W tradycyjnej odsłonie styl francuski bywa określany także mianem pałacowego. Nazwa ta jest ściśle powiązana z Wersalem oraz z zamiłowaniem do dekoracji. Styl francuski we wnętrzu łączy w sobie dwie, na pozór kłócące się ze sobą, cechy. Z jednej strony jest niezwykle elegancki i uwielbia przepych i bogactwo, ale zarazem sprawia, że wnętrza są przytulne i wyjątkowo dobrze spędza się w nich czas. Jak osiągnąć tak niecodzienny efekt? Ważną rolę odgrywa pozostanie w określonym kluczu kolorystycznym. Najlepiej sprawdzają się delikatne pastele, które optycznie powiększają wnętrze i nadają mu lekkości. Jak wygląda mieszkanie w stylu francuskim? Niezwykle istotnym zadaniem jest utrzymanie symetrii. Dotyczy to zarówno mebli, jak i dodatków. Zamiast decydować się na jeden fotel, znacznie lepiej jest kupić dwa identyczne modele. Wśród mebli dominują tzw. ludwikowskie egzemplarze oraz modele o kształcie elipsy albo chociaż lekko zaokrąglonych krańcach. Nie można zapominać o oświetleniu. Prawdziwie francuskie wnętrze musi być wypełnione światłem. Doskonale sprawdzają się lampy stylizowane na kandelabry oraz kryształowe żyrandole do salonu.
Jakie meble do wnętrza w stylu francuskim?
Symetria w stylu francuskich pełni niezwykle ważną rolę zwłaszcza w przypadku mebli. Pojedyncza komoda i fotel nie będą się tak dobrze prezentować, jak podwójny zestaw, który stanie się źródłem harmonii. Najczęstszym wyborem są meble ludwikowskie. Do ich najważniejszych elementów można zaliczyć zaokrąglone kształty. Ostre geometryczne formy nie sprawdzą się w tego typu mieszkaniu. Zamiast tego lepszym wyborem do francuskiego stylu wnętrza będzie owalny stolik czy kanapa o zaokrąglonych rogach. Pozwala to zachować równowagę we wnętrzu, które jest przy tym mocno dekoracyjne. Ludwikowskie meble bardzo często były zdobione kwiatowymi ornamentami. Na drewnianych albo materiałowych elementach znajdowały się wizerunki róż, lilii czy liści. Cenione są także elementy w barwie złota albo miedzi. Jest to nawiązanie do estetyki pałacowej, która nie może się obyć bez lśniących dekoracji. Wśród kolorów dominują pastele. Dobrze sprawdzi się także złamana biel. Świetnym wyborem do stylu francuskiego są meble jak aksamitna sofa Chester Velvet Dutchbone. Delikatny odcień pudrowego różu oraz misternie pikowany materiał będą pięknie prezentować się w mieszkaniu, a do tego zapewnią najwyższy stopień wygody. Aranżując salon w stylu francuskim, rzadko kiedy możemy sobie pozwolić na dwie kanapy, ale rozwiązaniem jest zakup dwóch foteli. Do opisanej wcześniej kanapy znakomicie pasują różowe fotele Flair, pochodzące od tej samej marki. Zachwycają m.in. zaokrąglonymi liniami oraz dodatkiem nietuzinkowych frędzelków.
Oświetlenie - nie zapomnij o nim!
Obowiązkowym elementem wnętrza stylu pryskiego jest starannie dobrane oświetlenie. Wybór lamp nie może być kwestią przypadku. Istotne, aby każdy model łączył w sobie funkcjonalność z wysokimi walorami estetycznymi. Dekoracyjne oprawy z kryształów są wręcz idealnym wyborem. Doskonale sprawdzają się konstrukcje nawiązujące do klasycznych kandelabrów i żyrandoli. Bardzo ważne jest to, aby pomieszczenie było odpowiednio oświetlone. Niestety nie zawsze możemy liczyć na dostęp do naturalnego światła, dlatego nieodzowny okazuje się tu zestaw lamp. Nie przez przypadek wspominamy tu o całym komplecie. Francuski salon nie mógłby być oświetlony przez zaledwie jedną lampę. Poza głównym źródłem światła potrzebne są także dodatkowe - kinkiety ścienne, lampy podłogowe czy lampy stołowe. Jeżeli urządzamy pomieszczenie o sporym metrażu, wówczas możemy sobie pozwolić na prawdziwie majestatyczny żyrandol Hidden Gem Markslojd. Metalowa konstrukcja jest podstawą dla setek kryształowych elementów, które pięknie połyskują i tworzą na ścianach niepowtarzalną iluminację. Żyrandol jest źródłem miękkiego ciepłego światła. Tak imponujący model z powodzeniem mógłby stać się nie tylko ozdobą salonu w stylu francuskim, ale i foyer opery. Z lamp bocznych polecamy kinkiet Negresco Ideal Lux. Konstrukcja jest dostępna w odcieniu złota i chromu. Sam kształt oraz charakter oprawy nawiązują do klasycznych kandelabrów. Znamion luksusu dodają projektowi kryształowe elementy.
Dodatki w stylu paryskiego wnętrza
Francuski styl we wnętrzach nie może się obyć bez dodatków. Niezwykle ważną rolę odgrywają tekstylia w każdej postaci. Sporo pisaliśmy już o pikowanych ludwikowskich meblach, teraz przyszedł czas na akcesoria. Można powiedzieć, że materiały otaczają francuskie wnętrze, nadając mu niezwykłej miękkości i przytulności. Zacznijmy od okien. Tutaj doskonale sprawdzą się delikatne firanki, których subtelność zostaje przełamana przez zasłony wykonane z ciężkiego, lejącego się materiału, który może być dodatkowo ozdobiony frędzlami albo chwostami. Bardzo dobrze sprawdzi się nie tylko gładka tkanina, ale również taka pokryta wzorami nawiązującymi do świata flory. Na podłodze powinien znaleźć się mięciutki dywan, a kanapa nie może się obyć bez dekoracyjnych poduszek i ciepłego koca. W doborze rozmaitych bibelotów także obowiązuje zasada symetrii. Znacznie lepiej będą się prezentowały dwie ozdobne świeczki niż tylko jedna sztuka. W stylu paryskim wnętrza ważną rolę odgrywa oświetlenie, dlatego oprócz lamp warto zdecydować się także na akcesoria, które zapewnią odpowiedni nastrój. Świeczniki w odcieniu złota będą wprost doskonałym dodatkiem. Ten rodzaj estetyki kojarzy się również z lustrami, które pięknie odbijają światło, poprzez co powiększają optycznie przestrzeń. Jeżeli zdecydujemy się na model w ozdobnej ramie, otrzymamy prawdziwy ideał. Tak właśnie jest w przypadku lustra Leaves Oval Feiss. Owalny kształt oraz rama, ozdobiona ornamentami w kształcie liści, perfekcyjnie wpisują się w zasady francuskiego stylu. W dzisiejszym tekście staraliśmy się przybliżyć ogólne zasady tej niezwykłej estetyki. Wbrew pozorom nie jest ona aż tak trudna do uzyskania. Czasem wystarczy jeden drobny przedmiot, który daje początek większym zmianom. Teraz już wiesz jak urządzić wnętrze w stylu francuskim. Po garść inspiracji zapraszamy do Magii Form.