Jak zamontować oświetlenie pod szafkami?

W kuchni światła zawsze jest za mało, choć dla niektórych to doskonała wymówka, dlaczego niedokładnie umyli naczynia. Dlatego też potrzeba jest matką wynalazku i na nie dość dobrze doświetlone kuchnie doczekały się ratunku w postaci dodatkowego oświetlenia pod szafkami. Skąd pomysł na takie umiejscowienie? Cóż, tego problemu nie rozwiązałoby nawet kilka sztuk opraw sufitowych, bo zarówno szafki, jak i znajdujący się w kuchni ludzie i tak to światło przesłonią. Montowane pod spodem szafek listwy mają tę zaletę, że emitowane przez nie światło pada bezpośrednio na blaty. Na ten rodzaj oświetlenia wiele osób decyduje się niezależnie od remontu i to między innymi dlatego, że można je zamontować na własną rękę. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury. 

Zakup oświetlenia pod szafki — co musisz wiedzieć?

Pierwszy krok to ustalenie, gdzie i jak rozmieszczone mają być listwy. Najbardziej klasyczne umiejscowienie przewiduje zainstalowanie ich na całej długości górnych szafek. Zanim to jednak zrobisz, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model jest wodoodporny. Buchająca z garnka czy czajnika para wodna, może uszkodzić listwy nieposiadające należytych zabezpieczeń. Zamawiając listwy, warto zakupić przynajmniej kilkadziesiąt centymetrów na zapas. Dlaczego? Podczas przycinania czy montażu może przydarzyć się nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego część oświetlenia ulegnie uszkodzeniu. 

Jakie oświetlenie pod szafki kupić?

Na tym etapie będziesz musiał podjąć jeszcze jedną istotną decyzję, dotyczącą rodzaju świetlówek. Klasyczne żarówki znikają z rynku za sprawą regulacji prawnych wydanych przez Unię Europejską. Poza wysokim zużyciem energii są także zwyczajnie nieefektywne — przepalają się znacznie szybciej, a wymiana takiej listwy znacząco różni się od zwykłej zmiany żarówki. Dużo lepsze pod każdym względem jest oświetlenie LED. Choć koszt zakupu listwy LED jest wyższy, niż listwy z klasycznymi świetlówkami, zwraca się w postaci znacznie niższych rachunków. Dodatkowo LED-y działają o wiele dłużej, a ryzyko konieczności wymiany jest tak niskie, że prędzej przyjdzie pora na remont kuchni. LED-owe oświetlenie pod szafki występuje w dwóch wariantach — diod LED i okrągłe światła LED (w postaci krążka), lecz w tym wypadku wybór zależy już wyłącznie od Twoich indywidualnych preferencji.
 
Co szczególnie istotne, oświetlenie pod szafki zaprojektowane zostało tak, by nie wymagało stałego podłączenia do źródła energii. Na wyposażeniu są baterie, eliminujące problem prowadzenia dodatkowego okablowania. 

Dekoracyjne oświetlenie pod szafki — jak powinno wyglądać?

Nie zapomnij też o tym, że oświetlenie pod szafkami spełnia również istotną funkcję dekoracyjną. Dla niektórych jest ona wręcz ważniejsza niż praktyczne korzyści, płynące z posiadania w kuchni takich opraw. Nie traktuj więc wszystkich listew jednakowo — te drobne niuanse mogą mieć kolosalne znaczenie dla aranżacji pomieszczenia. 

Samodzielny montaż oświetlenia pod szafkami

Do samodzielnego zamontowania oświetlenia pod szafki będzie Ci potrzebne kilka podstawowych drobiazgów, takich jak ołówek, linijka czy klej. Niektórzy producenci do swoich produktów dołączają dedykowane spoiwo, w innych przypadkach musisz o nim pamiętać sam. Aby klej należycie chwycił, konieczne jest wcześniejsze odtłuszczenie spodu szafek (w kuchni, w której na co dzień gotowane są tłuste potrawy, ten etap ma szczególnie istotne znacznie). Po przyklejeniu, oprawę oświetleniową warto zostawić na 24h (czas zadeklarowany przez producenta na opakowaniu spoiwa może być krótszy, jednak mimo wszystko radzimy Ci wytrzymać pełną dobę, zanim pierwszy raz uruchomisz swoje nowe oświetlenie). W tym czasie ogranicz ilość pary wodnej, buchającej na świeżo zamontowane listwy — kleje potrzebują suchego otoczenia i odpowiednio niskiej temperatury, by należycie się związać. 

O tym pamiętaj, zanim zamontujesz oświetlenie pod szafkami

Zanim wykonasz jakiekolwiek nieodwracalne ruchy ze spoiwem, koniecznie wykonaj próbę „na sucho”. Przyłóż listwy dokładnie w to miejsce, w którym planujesz je przykleić i włącz światło, by zweryfikować ostateczny efekt. Na tym etapie przydatna może okazać się pomoc drugiej osoby, która przytrzyma listwy, podczas gdy Ty będziesz mógł nieco się odsunąć i ocenić całość. Gdy już ustalisz ostateczne i właściwe umiejscowienie oświetlenia, zaznacz kilka punktów ołówkiem. Dzięki temu łatwiej będzie Ci prosto przykleić listwy.
 
Dodatkowe światło pod szafkami? Jesteśmy na tak! Zalety takiego rozwiązania są trudne do przecenienia. Jako pierwszy w oczy rzuca się efekt wizualny. Taka delikatnie podświetlona kuchnia natychmiast zyskuje tajemniczy, elegancki charakter. Jeśli posiadasz salon bądź jadalnię z aneksem i jesteś entuzjastą romantycznych kolacji, oświetlenie pod szafkami podbije Twoje serce już pierwszego wieczoru. Fakt, że wcale nie musisz wzywać specjalisty ani elektryka, wiercić, remontować czy przeciągać kabli również sprawia, że światło pod szafkami ląduje na samym szczycie naszego rankingu dodatkowych opraw oświetleniowych. Bo co prawda oświetlenie pod szafkami to za mało, by wyraźnie oświetlić taką kuchnię, ale efekt daje większy, niż wszystkie inne dekoracje razem wzięte!