Oświetlenie RGB — co to takiego?
Oświetlenie RGB to specyficzny rodzaj instalacji oświetleniowych LED, oferujących dodatkowe barwy światła. Jak sama nazwa wskazuje (z ang. red green blue, czyli czerwony zielony niebieski), te diody LED świecą nie tylko klasycznym, białym lub żółtym światłem, lecz mają dodatkowo możliwość, by świecić w kolorze czerwonym, zielonym albo niebieskim. Pierwotnie stworzone z myślą o analogowych urządzeniach wyświetlających, oświetlenie RGB szybko zostało „przejęte” przez inne gałęzie przemysłu, z producentami instalacji oświetleniowych na czele. Jak ono działa i w jaki sposób możesz je wykorzystać w swoim domu? Sprawdź!
Co oznacza RGB i na czym polega?
Model RGB otacza nas na każdym kroku. Mamy z nim do czynienia, nawet o tym nie wiedząc. Dość powiedzieć, że wykorzystuje się go w telewizorach LCD, projektorach czy aparatach cyfrowych — ich producenci również odkryli dobrodziejstwa płynące z wykorzystania RGB. I choć Twoje ucho słyszy o trzech kolorach — czerwonym, zielonym i niebieskim — Twoje oko zobaczy znacznie więcej. Działanie modelu RGB opiera się bowiem na niedoskonałości ludzkiego narządu wzroku, który przy odpowiedniej kombinacji bazowych kolorów widzi barwy inne, niż podstawowe składowe. W praktyce oznacza to, że zakupione przez Ciebie instalacje oświetleniowe LED RGB składać się będą z trzech diod jednokolorowych lub jednej diody wielokolorowej (w ich wnętrzu znajdują się trzy czipy świecące w trzech kolorach podstawowych), a producent zadba o możliwość sterowania ich jasnością, dając Ci możliwość uzyskania rozmaitych efektów.
Dlaczego tak bardzo kochamy diody LED?
Diody LED niemalże od momentu powstania natychmiast zaczęły wypierać tradycyjne żarówki, a opisanie ich przewagi w jednym zdaniu jest właściwie niemożliwe. Dla większości osób wyższość oświetlenia LED nad dotychczas dostępnym polega głównie na jego trwałości i energooszczędności. Owszem, za LED-owe instalacje oświetleniowe będziesz musiał zapłacić nieco więcej, niż za przeciętną żarówkę, jednak podczas gdy ją już dawno zdążysz poddać utylizacji (pamiętaj — żarówek nie wyrzucamy do zwykłych śmietników, lecz utylizujemy w specjalnie stworzonych w tym celu punktach), oprawa LED-owa będzie się dopiero rozkręcać. To nie koniec. Diody LED pobierają tak mało prądu, że nie mogą się z nimi mierzyć nie tylko klasyczne świetlówki, lecz nawet te energooszczędne — oprawy LED potrzebują raptem ułamka energii, jaką pobierają tradycyjne żarówki. Koszt zakupu diody LED zwróci się więc szybciej, niż mógłbyś się spodziewać, a komfort wynikający z braku konieczności wymieniania przepalonej żarówki jest bezcenny.
Diody LED RGB — dlaczego wykorzystujemy je w naszych domach?
Charakterystyczną dla oświetlenia LED trwałość producenci postanowili wykorzystać nie tylko w celach promocyjnych. Skoro diod LED praktycznie nie trzeba wymieniać, błyskawicznie znalazły się one tam, gdzie wymiana żarówki mogłaby nastręczać mnóstwo problemów. Mowa oczywiście o trudno dostępnych oprawach oświetleniowych, znajdujących się zarówno na zewnątrz posesji, jak i w środku — w domach i mieszkaniach.
Oświetlenie LED RGB odgrywa ogromną rolę w tej wyjątkowej kategorii produktowej, jaką jest oświetlenie dekoracyjne. Świecące w różnych kolorach diody spotykamy w miejscach, w których ich funkcjonalność jest dla mieszkańców równie ważna, co wygląd. Diody umieszczone tuż nad stopniami schodów lub wskazujące w nocy drogę do domu to właśnie te oprawy, którym lubicie nadać odrobinę koloru. Równie dobrze sprawdzają się na podwieszanych sufitach czy listwach przysufitowych — w tych miejscach rola instalacji oświetleniowych jest przede wszystkim ozdobna, co tłumaczy, dlaczego producenci tak bardzo pokochali nowe możliwości kolorystyczne. Teraz nie dość, że możesz stworzyć w pomieszczeniu niepowtarzalny, klimatyczny nastrój, jaki daje tylko oświetlenie przysufitowe, to w dodatku możesz wybierać, jaki kolor będzie ono miało.
Taśmy LED RGB — zamontuj je sam!
Większość taśm LED zaprojektowana została tak, byś mógł je zamontować samodzielnie. Najwyraźniej producenci instalacji oświetleniowych doskonale wiedzą, jak wykańczający może być remont i postanowili oszczędzić nam konieczności konsultacji z kolejną grupą fachowców. Jeśli chcesz umieścić je na listwach przysufitowych, a te również instalujesz sam, pamiętaj, aby najpierw przymierzyć „na sucho” listwę LED, a dopiero potem ją przykleić.
Zewnętrzne oświetlenie RGB — kolory w Twoim ogrodzie
Model RGB w oświetleniu LED doskonale sprawdza się również poza murami Twojego domu. Z uwagi na swoją konstrukcję, diody LED królują w oświetleniu zewnętrznym — znacznie łatwiej zabezpieczyć je przed pyłem, piaskiem, wodą, wiatrem czy skrajnymi temperaturami, co odgrywa kluczową rolę przy oświetleniu zewnętrznym. Świetnym przykładem takich instalacji oświetleniowych są zewnętrzny taśmy LED stworzone przez firmę Markslojd. Tej nazwy nie trzeba przybliżać nikomu, kto choć trochę orientuje się w najgorętszych trendach, zaś taśma Garden to pozycja, która od miesięcy nie schodzi z naszych sprzedażowych list przebojów.
Model RGB w oświetleniu LED to koronny dowód tego, że dobre pomysły nigdy nie giną, zaś przełomowe rozwiązania wykorzystać można w więcej, niż tylko jednej branży. Możliwość sterowania kolorem oświetlenia to opcja, którą naprawdę warto zastosować we własnym domu.