Pielęgnacja lamp. Jak dbać o swoje oświetlenie?
Wiele lamp łączy funkcję praktyczną z rolą wyjątkowej dekoracji. Jednak, by oświetlenie mogło pełnić oba te zadania, konieczne jest utrzymanie go w należytej czystości. Zakurzony klosz nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także gorzej przepuszcza światło. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, na jak czyścić klosze lamp wykonane z różnych materiałów - szkła, metalu, kryształów, czy materiałów.
Jak czyścić klosze lamp? Praktyczny poradnik
Aby skutecznie wyczyścić lampę, najlepiej posłużyć się zaleceniami producenta. W przypadku braku instrukcji można skorzystać z naszych uniwersalnych wskazówek. Najważniejszą zasadą jest utrzymanie regularności. Większość materiałów powinna być czyszczona przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób uda się zachować zachwycający wygląd lamp.
Jak czyścić szklany klosz lampy?
Szklane elementy znajdują się w niezwykle wielu rodzajach lamp, jednak pokryte kurzem szkło nie wywołuje już wielkiego efektu. Czyszcząc szklane powierzchnie, należy pamiętać o tym, że są one delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Wszystkie użyte ściereczki powinny charakteryzować się gładką strukturą. Dzięki temu na powierzchni nie pozostaną żadne rysy. Jak więc czyścić szklany klosz lampy? Pierwszy etap czyszczenia przebiega na mokro. W wodzie rozpuszczamy specjalny płyn do mycia szklanych powierzchni albo delikatny płyn do mycia naczyń. Tak przygotowany roztwór nadaje się do czyszczenia szklanych tafli. Jednym ze sposobów na uniknięcie matowienia jest wykorzystanie podczas spłukiwania odrobiny octu albo alkoholu. W ten sposób szkło zachowa lśniącą powierzchnię. Ostatnim etapem czyszczenia jest przetarcie powierzchni gładką bawełnianą ściereczką. Pozwoli to uniknąć powstawania zacieków.
W jaki sposób skutecznie czyścić metalowe lampy?
Czyszczenie metalowych powierzchni powinno odbywać się przy pomocy delikatnej gąbki albo ściereczki. Podobnie, jak w przypadku szkła, tutaj również wykluczone są wszelkie szorstkie szczotki, które mogłyby trwale uszkodzić powierzchnię. Suchą szmatką usuwamy z metalowej lampy ślady kurzu. Następnie klosze czyścimy gąbeczką namoczoną w mieszance wody i detergentu. W przypadku metalowych powierzchni bardzo ważne jest staranne wysuszenie czyszczonych elementów. Można to zrobić, m.in. polerując klosz suchą ściereczką. W ten sposób metal zyska olśniewający połysk. Więcej o tym jak czyścić lampy metalowe przeczytasz w osobnym wpisie na naszym blogu!
Sposób na czyszczenie lamp kryształowych
Kryształowe lampy mogą być niezwykłą ozdobą, zachwycającą swoim blaskiem i stanowić idealne lampy do salonu wiszące. Jednak, aby tak się stało, potrzebna jest należyta pielęgnacja. Sam proces usuwania kurzu powinno się powtarzać nawet dwa/trzy razy w tygodniu. Jak czyścić żyrandol kryształowy? Można to robić m.in. przy pomocy ściereczki z mikrofibry albo szczotki z delikatnego włosia. Skrupulatne mycie kryształowych elementów w dużym stopniu przypomina pielęgnację szkła. Przygotowujemy dwie miski z letnią wodą. Do jednej dodajemy detergent, a do drugiej ocet. Pierwszy roztwór usuwa z powierzchni kryształów zabrudzenia, natomiast drugi zapobiega powstawaniu zacieków. Aby kryształy pięknie lśniły, po wysuszeniu należy je przetrzeć wacikiem nasączonym alkoholem.
Pielęgnacja lamp wykonanych z drewna
Elementy lamp wykonane z drewna, wikliny oraz innych tworzyw naturalnych czyści się przy pomocy mieszanki letniej wody z octem. Wystarczy połączyć jeden litr wody z jedną łyżką octu. W tak przygotowanym roztworze namacza się bawełnianą ściereczkę, a następnie przeciera się nią brudne powierzchnie. W przypadku papierowych kloszy należy bezwzględnie unikać czyszczenia ich za pomocą mieszanki wody i detergentów. W ten sposób można by łatwo przemoczyć materiał, a co gorsze pozostawić na nim trwałe plamy.
Jak wyczyścić klosz z materiału i abażur z tkaniny?
Przy materiałowych kloszach przede wszystkim należy zacząć od szukania informacji od producenta. Konkretna tkanina może wymagać odpowiedniej pielęgnacji. Jeżeli jednak nie posiada się takiej wiedzy, można wybrać tradycyjne metody czyszczenia. Zasadniczo istnieją dwa najprostsze sposoby czyszczenia tkanin. Jak zatem wyczyścić klosz z materiału?
W pierwszym przypadku korzystamy z pomocy odkurzacza, który wciąga kurz. Mocniejsze zabrudzenia usuwa się za pomocą wilgotnej ścierki nasączonej wodą i specjalistycznym płynem. Niektóre osoby decydują się na rozcieńczenie płynu do mycia naczyń albo proszku do prania. Ważne jest, aby po całym procesie przetrzeć klosz szmatką nasączoną wodą. W ten sposób z materiału znikną resztki detergentu, dzięki czemu uniknie się pojawienia nieestetycznych zacieków.
Niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana lampa, bardzo ważną rolę odgrywa jej regularne czyszczenie. To właśnie ono jest kluczem do utrzymania produktu w idealnym stanie. Szukając porad, najlepiej jest sprawdzić zalecenia producenta, jednak w przypadku ich braku polecamy zapoznanie się z naszym krótkim przewodnikiem.